Aluminium – materiał idealny w budownictwie

Aluminium przebojem zawładnęło światem budownictwa. Jest dziś jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w produkcji najróżniejszych konstrukcji. Ten popularny metal jest częścią wielu okien, drzwi, fasad, elewacji oraz oczywiście ogrodzeń. Dowiedz się, dlaczego akurat aluminium jest tak cenione przez architektów i inżynierów.

Kiedyś aluminium było raczej domeną przemysłu ciężkiego (produkcji maszyn, metalurgii). W architekturze wykorzystywano je raczej w budownictwie komercyjnym. Spotykane było powszechnie w obiektach usługowych i publicznych. Dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w budownictwie mieszkaniowym, a wielu architektów dostrzega jego wartość, uwzględniając je w swoich projektach domów jednorodzinnych. Lekkość i trwałość materiału to główne zalety, jakie za nim przemawiają.

Mówi się „twardy jak stal”, jednak unowocześniona technologia produkcji sprawiła, że to aluminium jest dziś jednym z najmocniejszych materiałów. Kiedy w jednym z wcześniejszych wpisów na naszym blogu porównywaliśmy ogrodzenia aluminiowe i stalowe, zwracaliśmy uwagę na to, że pierwsze z nich wytrzymują nie tylko nacisk, ale również próbę czasu. Wszelkie czynniki atmosferyczne i klimatyczne – obfity deszcz, słońce, nadmorskie powietrze – aluminium znosi doskonale, nie rdzewiejąc.

Niewielka masa (materiał jest aż trzykrotnie lżejszy od stali) przy jednoczesnej sztywności, czyni aluminium materiałem bardzo wdzięcznym do obróbki. Przygotowane z niego części konstrukcji stosunkowo łatwo obrabiać, a potem transportować i montować. To duża oszczędność ekonomiczna dla producenta, podwykonawcy i klienta. Konstrukcje aluminiowe również nie elektryzują się i przez to nie przyciągają kurzu, co czyni je bardzo łatwymi w konserwacji i utrzymaniu.

Decyzję o stosowaniu aluminium w budownictwie dyktują więc przede wszystkim względy funkcjonalne. Materiał ten, ze swoim srebrzysto-białym połyskiem oraz odbijaniem światła, inspiruje jednak również designerów ze względów czysto estetycznych. Pasuje swoim stylem do nowoczesnych domów opartych na prostych, minimalistycznych projektach oraz industrialnego wystroju wnętrz. Okna wykonane z aluminium są na przykład nie tylko eleganckie, ale również energooszczędne, bo gwarantują dobrą izolację cieplną przy zastosowaniu odpowiednich wypełnień.

Krótko mówiąc, aluminium to materiał przyszłości. Znane od stuleci, powoli opanowywało różne gałęzie przemysłu i towarzyszy nam już niemal wszędzie: od okuć mebli przez obudowy laptopów, klosze, krzesła i pociągi i elementy naszych samochodów. Jego omawiane tu i we wcześniejszych tekstach walory, pozwalają na tworzenie nowoczesnych, pięknych i wytrzymałych konstrukcji. W tym także ogrodzeń, które możecie Państwo obejrzeć na naszej stronie.