Jak zbudować nowoczesny dom?

Spadziste dachy, czerwona dachówka, kolumienki i kamienne kule, które wyglądają jak ubite przez żuka, to motywy, które budownictwie mieszkaniowym odchodzą do lamusa. Jakie trendy królują zatem współcześnie w architekturze oraz sztuce wykończeniowej i jak powinien wyglądać nowoczesny dom wraz z otoczeniem?

Coraz modniejszy jest minimalizm mieszkaniowy. Przyświecają mu nie tylko względy estetyczne, ale także ekologiczne. Proste bryły domów, pozbawione wykuszy, o prostokątnym obrysie, jednospadowym dachu i dużych przeszkleniach zapewniają właścicielom znaczną oszczędność energii, a zatem także niższe koszty eksploatacji. Nowoczesne domy to zatem domy energooszczędne i proste, pozbawione zbędnych ozdób i upiększeń.

W takich domach wykorzystywane są najczęściej płaskie dachówki, które szczelnie pokrywają dach, zapobiegając uciekaniu ciepła z wnętrza. Najczęściej wybierane są dachówki w ciemnych kolorach – szarych i czarnych. Coraz mniejszą popularnością cieszą się także spotykane na starszych osiedlach domów jednorodzinnych krzykliwe elewacje domów w pastelowych kolorach. Osoby budujące nowy dom decydują się częściej na stonowane, neutralne barwy. Biele, szarości, grafit. Niekiedy spotyka się także elewacje pokryte w całości ciemnymi dachówkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu dach i ściany domu płynnie łączą się w spójną wizualnie całość.

Coraz częściej spotkać można nowocześnie przeszklone domy. Duże okna sięgające od podłogi po sufit gwarantują doskonałe oświetlenie wnętrza naszego mieszkania oraz dalsze oszczędności energetyczne, bo przy takim rozwiązaniu nawet w pochmurny dzień nie musimy tak silnie doświetlać sztucznie naszej domowej przestrzeni. Przeszklenie idzie w parze w bielą, w której utrzymane są również nowoczesne wnętrza. Białe ściany, białe meble, elementy metalowe wyposażenia, to częste decorum najmodniejszych współcześnie mieszkań.

Układ pomieszczeń jest także najczęściej planowany pod kątem energooszczędności. Po północnej stronie domu powinny znajdować się pomieszczenia pomocnicze i techniczne, czyli garaż, schowki, garderoby czy spiżarnie, w których można utrzymywać niższą temperaturę niż w pozostałych pokojach, bez szkody dla mieszkańców.

Przystępując do budowy czy wykańczania naszych czterech kątów, nie możemy jednak zapominać, że dom to nie tylko ściany i dach, ale też cała przestrzeń wokół niego. Warto tak wszystko zaplanować, aby była to nowoczesna przestrzeń. W przypadku modnych domów, wybudowanych zgodnie ze standardami opisanymi powyżej, ogrodzenie powinno również stylem pasować do ogólnego „ducha” naszego domu. Ogrodzenia nowoczesne to na przykład eleganckie płoty aluminiowe, które współgrają z elewacją budynku, ponieważ są proste i eleganckie. Ponadto zapewniają naszej posesji pełną prywatność i bezpieczeństwo.

W ofercie na naszej stronie internetowej znajdziecie różne rodzaje ogrodzeń. Wykonujemy także z aluminium bramy przesuwne i furtki. Nowoczesny dom otoczony eleganckim i wytrzymałym ogrodzeniem aluminiowym to dzieło skończone, które pozwala cieszyć się własną przestrzenią życia.