Jaką automatykę najlepiej wybrać do bramy?

Jeśli cenisz sobie wygodę i masz dość nieustannego wysiadania z samochodu, tylko po to, aby otworzyć lub zamknąć bramę wjazdową do Twojej posesji, to koniecznie ją zautomatyzuj. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste, ponieważ wybór napędów jest duży i ciężko jest wybrać ten, który pomoże prawidłowo nią sterować.

Najłatwiej będzie dopasować napęd do rodzaju bramy, ponieważ inny sprawdzi się w przypadku modeli przesuwnych, a inny w przypadku skrzydłowych. A zatem, który z nich będzie najlepszy?

I na co należy zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdźmy!

1. Brama skrzydłowa: to jeden z najpopularniejszych modeli wśród klientów, co wcale nie oznacza, że łatwo jest dopasować do niego odpowiednią automatykę. Jeśli jednak chcesz ją unowocześnić, to koniecznie zwróć uwagę na kilka elementów, takich jak:

  • Wymiary (długość, szerokość, wysokość i głębokość osadzenia), do których dopasujesz napęd o odpowiedniej sile.
  • Wypełnienie: zwróć uwagę na to, z czego jest wykonana, czy została obita drewnem, a może blachą. Jeśli nie chcesz, żeby otwierała się i zamykała pod wpływem wiatru, to koniecznie wybierz siłownik o dużej mocy.
  • Użytkowanie: jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, w zupełności wystarczy napęd do 50 cykli otwierania i zamykania na dzień. Warto wybrać taki, który może działać nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i zróżnicowanych temperaturach od -20 do +50 stopni Celsjusza.

2. Brama przesuwna: najczęściej stosowana jest na posesjach z niewielkim podjazdem, na których ciężko byłoby otworzyć model skrzydłowy. Jednocześnie należy pamiętać, że jest ona o wiele dłuższa od tradycyjnej. Zanim wybierzesz odpowiedni napęd zwróć uwagę na kilka ważnych elementów:

  • Ciężar: to właśnie on ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego siłownika. W przypadku standardowego modelu, którego waga nie przekracza 500 kg sprawdzą się napędy standardowe. Natomiast jeśli brama jest cięższa, to siłownik musi być dużo silniejszy.
  • Stan techniczny: jeśli nie planujesz wymiany ogrodzenia i chcesz jedynie zautomatyzować obecne, to najpierw sprawdź czy nie jest ono uszkodzone. Pamiętaj, że cały mechanizm powinien działać sprawnie, bez szarpania i zacinania.

Jak widać automatyzacja to nie taka prosta sprawa, nie ma uniwersalnych siłowników. Nawet jeśli, któryś jest bardzo dobry, to żeby był funkcjonalny musi zostać dobrze dopasowany do rodzaju bramy, jej wagi oraz sposobu użytkowania.