Jakie słupki ogrodzeniowe wybrać?

Słupki są podstawą każdego ogrodzenia. To od nich w dużej mierze zależy jego stabilność i techniczna wytrzymałość na wstrząsy. Kiedy stawiamy tymczasowo płot z siatki, ich wybór nie jest aż tak istotny, kiedy jednak inwestujemy w trwałe rozwiązanie – jak ogrodzenia aluminiowe Fenz – wskazany jest odpowiedni dobór materiału na słupki.

Na rynku najczęściej mamy wybór między tym względnie lekkimi (wykonanymi z drewna lub metalu) lub murowanymi. Wybór należy, jak w przypadku każdej tego typu decyzji zakupowej, rozważyć pod kątem wartości funkcjonalnej i estetycznej. Słupy drewniane naturalnie nie są odpowiednim dopasowaniem dla paneli aluminiowych. W przypadku produktów Fenz najczęściej stosowanymi przez klientów rozwiązaniami są słupy murowane lub (wytworzone przez nas tą samą techniką i z taką samą starannością jak panele) słupki aluminiowe.

Dla właściwej stabilności ogrodzenia ważne są dwa elementy dotyczące słupków – profil i mocowanie. Profil to cecha, na którą wypada zwrócić uwagę w przypadku metalowych słupków. Przeważnie spotyka się takie o profilu prostokątnym lub rurkowym. Te o profilach prostokątnych cechują się zasadniczo większą wytrzymałością na uszkodzenia fizyczne i lepiej stabilizują całe ogrodzenie. Mocowanie z kolei jest ważne w wypadku słupków z każdego materiału. Metalowe powinny być osadzone w betonowym fundamencie albo specjalnie dla nich przygotowanych stopach fundamentowych. Słupy murowane, między którymi zainstalujemy przęsła aluminiowe, powinny mieć natomiast fundamenty o głębokości 80-140 cm.

Ze słupkami aluminiowymi ogrodzenie Fenz zyskuje jednolity charakter i wysoką stabilność. Nasze panele bardzo dobrze komponują się jednak także ze słupami murowanymi, co można sprawdzić w dziale case study na naszej stronie. Konstrukcje tego typu mogą być ozdobione klinkierem, kamieniem lub zachowywać bardziej monolityczny charakter. Najprostsze podmurówki układane są z cegieł ceramicznych na zaprawie cementowej. Przestrzeń wewnątrz ozdobionego klinkierem słupka zostaje zwykle wypełniona prętami wzmacniającymi oraz betonem, co gwarantuje większą trwałość.

Aluminiowe przęsła montuje się na przegubach słupków, biorąc pod uwagę rozszerzalność termiczną materiału. Każdy metal pod wpływem zmian temperaturowych napręża się. Nie jest to zmiana widoczna dla oka, ale nawet minimalne naprężenia przęsła mogą zaszkodzić słupkom między którymi są rozpostarte, powodując z czasem na przykład pękanie klinkieru. Dlatego technika montażu ogrodzenia jest niezwykle istotna, a rozwiązania stosowane przez naszą firmę pozwalają zapobiegać takim właśnie negatywnym wpływom czynników atmosferycznych.

Jak widać, w temacie słupków ważne jest nie tylko pytanie „jakie”, ale też „jak wykonane”. Ogrodzenia produkowane przez Fenz, jak już wspominaliśmy, mogą opierać się na słupach aluminiowych oraz murowanych. Oba wyjścia zapewniają pełną stabilność konstrukcji, wybór zależy tu w dużej mierze od preferencji właścicieli domu. Murowany słup z pewnością nadaje ogrodzeniu bardziej klasycznego wyglądu i swoistej dostojności, aluminiowy zaś prezentuje się lekko i estetycznie.