Ekologiczne budownictwo

Hero image

Kiedyś ekologia kojarzyła się Polakom głównie z segregacją śmieci i ochroną zagrożonych gatunków zwierząt. To jednak przecież pojęcie znacznie szersze, które w dodatku zyskuje ostatnio coraz większe znaczenie w budownictwie. W „zielonych domach” życie jest tańsze i zdrowsze (dla nas i dla środowiska). Na czym polegają najpopularniejsze ekologiczne rozwiązania w budownictwie? Przeczytajcie.

Budownictwo ekologiczne oznacza po prostu budowanie domów w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Chodzi przede wszystkim o oszczędne wykorzystywanie surowców naturalnych i definitywne unikanie wszelkich materiałów uciążliwych dla środowiska, czyli takich, których technologia wytwarzania jest energochłonna. Bardzo istotne jest także w obrębie tego zagadnienia projektowanie domów w taki sposób, by jak najbardziej ograniczać ich własne zużycie energii. Sprzyjają temu cechy budynku, jakie zostały częściowo omówione w naszym wcześniejszym artykule „Jak zbudować nowoczesny dom?”.

Należy tu przytoczyć pojęcie domu pasywnego. To dom, który w dużej mierze „ogrzewa się sam”, a przynajmniej umożliwia istotne z punktu widzenia mieszkańca oraz środowiska naturalnego oszczędności energetyczne. Domy takie do niedawna stanowiły jeszcze budowlaną niszę, teraz zaś coraz bardziej zyskują na popularności. A będzie ich w przyszłości powstawać znacznie więcej, choćby ze względu na dyrektywę unijną, zgodnie z którą do 2020 roku wszystkie nowe domy powinny mieć pasywny charakter. Warto zawczasu dowiedzieć się więcej na temat tego typu budownictwa.

Domy pasywne to budynki najczęściej parterowe lub jednopiętrowe, bez piwnicy. Cechą, która je wyróżnia na tle klasycznej architektury to kształt. Budowle takie powstają na prostokątnych obrysach i pozbawione są wykuszy czy innych „zakamarków”, które mogą prowadzić do utraty energii cieplnej. Z tego samego powodu dachy domów pasywnych są płaskie lub ewentualnie nieznacznie nachylone. W zwykłej posiadłości przez ściany ucieka około 20 proc. ciepła, a przez dach prawie 40 proc. To koszty energetyczne, które budownictwo pasywne bardzo ogranicza. Ważna jest tu kwestia izolacji. Duże okna domów ekologicznych są niezwykle szczelne, często trójwarstwowe i wypełnione gazem szlachetnym – skutecznie zapobiegają tym samym ucieczce energii, na jaką narażone są klasyczne domy. Częstym rozwiązaniem stosowanym w takich budynkach jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła.

Koszt budowy takiego nowoczesnego domu ekologicznego jest oczywiście o kilkadziesiąt tysięcy wyższy niż cena postawienia bardziej tradycyjnego budynku. Inwestycja ta zwraca się jednak na przestrzeni kolejnych lat, dzięki nieporównywalnie niższym kosztom eksploatacji domu pasywnego. Ponadto, kiedy zdecydujemy się na budowę posiadłości zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, możemy liczyć na dopłatę do kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Za ekologicznym budownictwem przemawia zatem wiele racjonalnych czynników, nie do pominięcia jest jednak także kwestia estetyki. Proste i minimalistyczne domy pasywne są eleganckie, miłe dla oka z zewnątrz i przyjemne do mieszkania. Kiedy taki dom nabierze już kształtu na terenie naszej posesji, warto pomyśleć o ogrodzeniu, które „dotrzyma mu kroku”. Wtedy polecamy uwadze nasze ogrodzenia aluminiowe, które idealnie dopełniają dzieła budowy nowoczesnego domu.

Określ swoją przestrzeń
od 1200 zł/m

Wyceń swoje ogrodzenie i spraw, że twoja przestrzeń będzie miała prawdziwe zakończenie.