Lakierowanie proszkowe

Hero image

Pewnie wielu z Was przynajmniej raz w życiu miało okazję malować płot i wie, z czym się to wiąże. Z poplamionymi spodniami, wiadrem pełnym zniszczonych pędzli i prawdopodobnie perspektywą odmalowywania całości ogrodzenia na przestrzeni kilku kolejnych lat. Większość farb po wystawieniu na działanie kapryśnej pogody blaknie lub łuszczy się, bez względu na to jak bardzo producenci zapewniają o ich trwałości. Dlatego metoda lakierowania proszkowego stanowi prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o malowanie materiałów metalowych. W świecie budownictwa jest wykorzystywana coraz częściej, ale niewielu konsumentów wie, na czym polega i ile jej zawdzięczają.

Zasadniczą cechą odróżniającą malowanie proszkowe od tradycyjnego jest rodzaj stosowanej farby. Farba, z którą spotykamy się najczęściej, ma formę ciekłą. Farba w postaci proszku, którą stosujemy także przy barwieniu naszych ogrodzeń aluminiowych to jednak rozwiązanie, które pozwala na znacznie dokładniejsze krycie materiału. Polakierowana proszkowo powierzchnia jest idealnie gładka, nie sposób doszukać się na niej zacieków czy pęcherzyków, od których trudno uciec nawet przy bardzo starannym operowaniu pędzlem w przypadku malowania tradycyjnego. Metoda proszkowa jest też bardziej ekologiczna, sypkiej farby nie trzeba bowiem mieszać z rozpuszczalnikiem, jak w przypadku farby zwykłej. Powłoka proszkowa nie emituje więc żadnych szkodliwych substancji lotnych.

Zastanawiacie się pewnie jednak, jak efektywnie nałożyć taką farbę w proszku na metalowy materiał? Wykorzystuje się w tym celu siły elektrostatyczne, dzięki którym cząsteczki farby (uprzednio naelektryzowane) przylegają równomiernie do powierzchni. Należy jednocześnie pamiętać, aby materiał był przed malowaniem dokładnie oczyszczony. Elementy pokryte farbą proszkową umieszcza się na 20 minut w piecach, które utwardzają powłokę w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Dochodzi wówczas do polimeryzacji (zwiększenia masy) cząsteczek oraz topienia się farby i tworzenia gładkiej powłoki.

Powierzchnia aluminium lakierowanego proszkowo nabiera efektownego wyglądu oraz pełnego i trwałego koloru. Staje się jeszcze bardziej odporna na korozję, skrajne temperatury, a także na wszelkiego rodzaju mechaniczne i chemiczne uszkodzenia. Metoda jednolitego krycia estetycznie maskuje również wszystkie niedoskonałości wcześniejszej obróbki metalu. Wysoka odporność na trudne warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne daje gwarancję, że ogrodzenie nie ulegnie zniszczeniu. Zamówione przez Was ogrodzenia Fenz mogą być polakierowane proszkowo w każdym kolorze dostępnym w szerokiej gamie palety RAL lub z efektem okładziny drewnopodobnej.

Określ swoją przestrzeń
od 887 zł/m

Wyceń swoje ogrodzenie i spraw, że twoja przestrzeń będzie miała prawdziwe zakończenie.