Ogrodzenia aluminiowe czy stalowe?

Hero image

Aluminium i stal to materiały dobrze znane i bardzo rozpowszechnione w przemyśle budowniczym, przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość. Nic więc dziwnego, że kiedy myślimy o ogrodzeniach metalowych, najczęściej mamy na myśli właśnie ogrodzenia aluminiowe lub stalowe. Jakie jednak są właściwie różnice między tymi popularnymi materiałami w kontekście produkcji i użytkowania ogrodzeń przez właściciela posesji? Warto o tym przeczytać przed podjęciem decyzji o wyborze właściwego ogrodzenia dla swojego domu.

Porównanie stali i aluminium to trochę jak zestawienie na ringu dwóch pięściarzy z różnych kategorii wagowych. Wyobraźmy sobie, że jeden z nich jest doświadczonym zawodnikiem wagi ciężkiej. Jego postura ciągle imponuje, dobrze znosi ciosy przeciwników, ale lata walk dały się we znaki jego stawom. Sprawność ruchowa już nie idealna, po każdej walce niezbędny jest długi czas regeneracji, konieczne częste rehabilitacje. Drugi bokser jest zdecydowanie lżejszy, ale równie mocny w swoim fachu. Świetnie blokuje ciosy, doskonale się porusza, ma werwę, wdzięk i przede wszystkim „nie rdzewieje z czasem”. Pierwszy zawodnik to oczywiście ciężka stal – wytrzymała, ale nie tak trwała z upływem czasu jak zawodnik numer dwa, czyli aluminium.

W kontekście inwestycji na wiele lat (a w wielu przypadkach nawet na resztę życia), jaką jest  wybór ogrodzenia naszej posesji, warto rozpatrzyć sprawę w dalekosiężnej perspektywie. Aluminium to „zawodnik”, który będzie sprawny przez dekady. Materiał znany jest ze swojej długowieczności i odporności na zmienną i kapryśną pogodę, z jakiej słynie polski klimat.

Ogrodzenie aluminiowe nie ulega korozji. Lakierowana proszkowo powłoka dodatkowo chroni je przez różnymi warunkami atmosferycznymi. Przed mocnym letnim słońcem, jesienną wilgocią i srogimi zimowymi mrozami. Ogrodzenie stalowe wymaga od właściciela zdecydowanie więcej zachodu. Na przykład prac konserwacyjnych raz na kilka lat, żeby zapobiec rdzewieniu, które narusza nie tylko estetykę przęseł ogrodzeniowych, ale także funkcjonalność innych elementów systemu (może powodować skrzypienie furtki czy zacinanie się bramy). Ogrodzenie aluminiowe natomiast „dba samo o siebie”. Jedyna konserwacja, jakiej może wymagać na przestrzeni wszystkich lat to zmywanie zabrudzeń powodowanych przez deszcz i inne czynniki naturalne.

Za ogrodzeniem aluminiowym przemawiają również względy estetyczne. Poszczególne elementy stalowych ogrodzeń są zwykle spawane w całość, a spawy na łączeniach tych elementów rzadko wyglądają dobrze. Ogrodzenia, jakie oferuje Fenz są wolne od spawów, a połączenia przęseł mają charakter mechaniczny. Na gotowym ogrodzeniu wszystkie śruby oraz wkręty ukryte są odpowiednimi zaślepkami, co zapewnia produktowi elegancką prezencję pod każdym kątem.

Taka technika wykonania umożliwia też oczywiście znacznie szybszy montaż ogrodzenia. Z punktu widzenia klienta to duży plus, bo przecież krócej czeka on na wykonanie zamówienia i wcześniej może cieszyć się prywatnością w zaciszu swojej posesji. Aluminium to także lekkość. Poszczególne elementy są łatwe do wymiany. To bardzo praktyczne w razie mechanicznego uszkodzenia jakiejś pojedynczej części. W przypadku spawanego ogrodzenia stalowego podobna sytuacja mogłaby okazać się problematyczna.

Ogrodzenia aluminiowe to przede wszystkim zatem rozwiązanie nowocześniejsze. Praktyczne, trwałe i estetyczne. Jeśli jesteście przekonani do jego zakupu, zapraszamy na naszą stronę internetową do sekcji produktowej.

Określ swoją przestrzeń
od 887 zł/m

Wyceń swoje ogrodzenie i spraw, że twoja przestrzeń będzie miała prawdziwe zakończenie.