Trendy: beton architektoniczny

Hero image

Beton to materiał budowlany prawie tak stary jak historia cywilizacji. Powstaje z mieszanki cementu i drobnego kruszywa w roli wypełniacza. Ze względu na swoją wytrzymałość, stanowi podwalinę wielu konstrukcji, estetycznie jednak kojarzy się nam zwykle z szarością i surowizną, która wymaga wykończenia. Nie pomyślelibyśmy o nim pewnie jako tworzywie dla artystów i designerów a jednak coraz częściej w przestrzeni publicznej, jak i budownictwie prywatnym spotykamy tak zwany beton architektoniczny.

Czym jest beton architektoniczny? Zaprzeczeniem większości nieciekawych skojarzeń z wielkimi placami budowy wypełnionymi betoniarkami wylewającymi ten szary materiał w fundamenty jakiejś przytłaczającej konstrukcji. W Polsce, po wieloletniej fascynacji wielką płytą, projektanci dość zgodnie odwrócili się od betonowych elewacji, nierzadko uznając nawet ten typ budownictwa za „niską kulturę technologiczną”. Beton architektoniczny, nazywany także strukturalnym, fasadowym czy elewacyjnym to pewne novum w nadwiślańskiej myśli projektanckiej.

Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do nowego budynku i widzimy szare betonowe ściany. „Jeszcze nie wykończyli” – mówimy do siebie. Beton architektoniczny opiera się takiemu wrażeniu. W zetknięciu z nim myślimy – „co za pomysłowe i eleganckie wykończenie!”. Taki beton to surowa elegancja, której najlepiej jest w parze z nowoczesnym i minimalistycznym stylem budowania.

Nie ma precyzyjnej definicji czy listy szczególnych właściwości betonu architektonicznego. Może stanowić idealnie gładką powierzchnię albo charakteryzować się widoczną strukturą – drobnymi bruzdami, porami, chropowatościami. To autorski element wykończeniowy – stworzony zgodnie z zamysłem architekta lub inwestora. W procesie projektowania twórca nadaje mu unikalny charakter poprzez określony kształt, kolor i fakturę. Jego istotą jest nie tyle techniczna funkcjonalność, co wartość estetyczna, pozytywny wpływ na wizualny zmysł. W skrócie: to beton ozdobny, wykonany w taki sposób, aby zbędne były w jego przypadku dalsze zabiegi wykończeniowe – jak szpachlowanie czy malowanie.

Beton w elewacji ma wiele atutów. Wykazuje dużą odporność na czynniki środowiskowe, zwłaszcza wilgoć. To tworzywo mocno wodoszczelne, które skutecznie zapobiega wnikaniu wody z opadów do wnętrz. Na licach budynków stosowany jest jednak przede wszystkim ze względów dekoracyjnych. To także materiał bardzo plastyczny, wdzięcznie poddaje się więc obróbce i z łatwością można go doskonalić, dążąc do uzyskania idealnego efektu wizualnego. Aby uciec od jednorodnej szarości, wielu twórców nadaje betonowi bardziej wyraziste odcienie, stosując odpowiednie pigmenty cementowe, bez szkody dla wytrzymałości materiału.

Betonowe wykończenia spotykamy też coraz częściej we wnętrzach. Tego typu tekstura może pasować zarówno do ścian nowoczesnych domów jednorodzinnych jak i większych przestrzeni – takich jak dworce, hale czy audytoria. Materiał znajduje równie dobre zastosowanie w drobnych elementach architektonicznych. Przybiera różne formy i barwy, zgodnie z wolą twórców. Z dodatkiem białego cementu może uzyskać całkowicie jasny odcień, bliski niemal barwie marmuru. Z użyciem desek w procesie produkcji może zyskać wyraźną fakturę słojów drewnianych. Jego ostateczny kształt i charakter zależy od fantazji projektanta. To zdecydowanie tworzywo dla ludzi kochających nowoczesne i nietuzinkowe budownictwo.

Określ swoją przestrzeń
od 1200 zł/m

Wyceń swoje ogrodzenie i spraw, że twoja przestrzeń będzie miała prawdziwe zakończenie.