Co o człowieku mówi ogrodzenie?
Czy zastanawialiście się kiedyś co mówi o Was ogrodzenie waszej posesji? Mało komu przyszłoby do głowy traktować grodzenie jako zagadnienie z zakresu psychologii, jednak podobnie jak każdy przejaw świadomej działalności ludzkiej, może być ono w tym kontekście rozważane. Zasadniczą funkcją ogrodzenia jest oddzielanie posesji właściciela od działek położonych wokół. Fizyczna granica może jednak wpływać zarówno na psychikę przechodniów, jak i lokatorów domu. Może też świadczyć o właścicielu posesji i dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę gdy wybiera się projekt.
W psychologii płot stanowi pewną barierę, dlatego każda osoba przechodząca obok niego dostaje wyraźny komunikat o własności i samym człowieku, który zamieszkuje konkretną nieruchomość. Przestrzeń wyznaczona pewnymi granicami pokazuje także osobom z zewnątrz, co mogą w danym obszarze zrobić, a na co nie mogą sobie pozwolić. Mniej prawdopodobne jest, że zdecydujemy się naśmiecić w perfekcyjnym ogródku lub zdeptać idealnie wypielęgnowany trawnik, bardziej prawdopodobne, że zrobimy to na zaśmieconym podwórku – składowisku z pożółkłą zadeptaną trawą.
Dobre ogrodzenie musi zapewniać prywatność i bezpieczeństwo, ale nie powinno jednocześnie przekazywać sygnału, że posiadacz nieruchomości stroni od sąsiadów. Duża wysokość ogrodzenia, ogromny mur, może w podświadomości postronnych obserwatorów oznaczać, iż właściciel posesji ma coś do ukrycia. Niskie bariery uznawane są natomiast przez potencjalnych intruzów za zaproszenie do ich przekroczenia. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wybór optymalnej, pośredniej wysokości, przy której zostanie zachowana równowaga między otwartością a prywatnością.
Sposób wyrażania własnej stanowczości u człowieka przejawia się w doborze słów, głośności
i odpowiedniego tonu głosu. Podobnie przedstawia się sytuacja z budowaniem ogrodzeń wokół działki lub domu. Solidność ich wykonania świadczy o podejściu właściciela do swojego terenu. Posesja wygląda reprezentacyjnie wówczas, gdy otacza ją porządnie wyglądające i stabilne ogrodzenie. Istotne jest zatem, aby było wysokiej jakości i z trwałego materiału. Słaba siatka, z rdzewiejącymi słupkami wkopanymi w ziemię, z pewnością nie robi dobrego wrażenia. Stanowczy właściciel oddziela swoją przestrzeń od środowiska zewnętrznego w sposób zdecydowany i widoczny.
Innym przejawem dobrze zaznaczonej fizycznej oraz psychologicznej granicy są kolory, których używamy. Chociaż oddziałują one raczej na podświadomość ludzi, to jednak manifestują one w sposób sugestywny jaka jest osobowość właściciela i na jakich warunkach powinna być traktowana czyjaś prywatność. Ogrodzenia pomalowane w jaskrawe barwy przykuwają oko, lecz mogą odstręczać gości, przechodniów. Na przykład intensywny odcień czerwonego lub żółtego stanowi pewnego rodzaju ostrzeżenie dla innych. Jednak nietypowe kolory mogą także świadczyć o oryginalności, artystycznej duszy właściciela. Zwłaszcza jeśli kompozycja kolorów jest odważna, nawet jaskrawa ale harmonijna. Natomiast stonowany kolor, dopasowany do wyglądu domu, świadczy o dobrym guście oraz powadze posiadacza nieruchomości. Dlatego, jeśli chcemy się wyrazić poprzez kolor, w doborze producenta ogrodzenia warto kierować się też tym, czy posiada on swojej ofercie możliwość wyboru z szerokiej palety kolorów.
W naszej kulturze odgradzamy się i zaznaczamy swoją własność. Jeżeli nie zależy nam jednak na tworzeniu niepotrzebnych barier psychologicznych, należy dobrze zastanowić się na doborem odpowiedniego ogrodzenia. Oczywiście powinno ono spełniać podstawowe funkcje, ale także warto zadbać, żeby było trwałe i piękne i zapewniało nam komfort psychiczny.
In Verbindung stehende Artikel
Definiere deinen Raum
ab 1200 zł/m
Schätzen Sie Ihren Zaun und sorgen Sie dafür, dass Ihr Raum ein echtes Ende hat.