Aluminium w wystroju wnętrz

Hero image

Styl industrialny stosuje się współcześnie w projektowaniu wnętrz domów, mieszkań, czy budynków użyteczności publicznej. Słowem, można go spotkać niemal wszędzie. Ten specyficzny design zrodził się w USA w epoce przemysłowej, a dokładnie w Nowym Jorku, centralnym megalopolis Stanów Zjednoczonych. Spadkowa koniunktura gospodarcza oraz zahamowanie rozwoju amerykańskiego przemysłu w latach 50-tych XX wieku spowodowały spustoszenie wielu fabrycznych budynków, hal produkcyjnych i magazynów. Puste przestrzenie nie miały swoich właścicieli, lecz znaleźli się zainteresowani kupcy, głównie artyści, którzy zaadaptowali ascetyczne pomieszczenia na mieszkania. Jednym z ważniejszych elementów ich wystroju było aluminium.

Przemysłowy design charakteryzuje się surowością i minimalizmem, odrzuceniem zbędnych elementów. Forma wyróżniająca się ograniczeniami nie oznacza jednak ubogiego wnętrza. Industrialne lokale mieszkaniowe potrzebują większej powierzchni. Jako pierwsze rzucają się w nich w oczy wysokie sufity oraz stonowana kolorystyka. Ściany z czerwonej cegły, brak ściśle wydzielonych pomieszczeń, a także wysokie okna dopełniają wizerunku. Mimo dużych zasobów przestrzennych, swobodę w urządzaniu lokalu industrialnego ograniczają pewne określone wyznaczniki stylu. Jeśli marzymy o prawdziwym „przemysłowym” mieszkaniu lub biurze, musimy zrezygnować z niektórych kolorów i elementów wystroju na rzecz tych określonych konwencją –  chłodnych i metalicznych.

Industrialne wnętrza urozmaicone są często przez betonowe stropy, wystające rury, metalowe dźwigary i słupy, które nadają przestrzeni wyjątkowego klimatu starych manufaktur. Dominacja połyskliwych materiałów – szkła i metalu, gdzieniegdzie łagodzonych dodatkami drewna – czyni wygląd pokojów tak udekorowanych surowym, a przy tym niezwykłym. Minimalistyczne wyposażenie pomieszczeń powinno współgrać z barwami typu „fabrycznego” – szarością, bielą, ale też czerwienią cegieł i brązem drewnianych stropów. Materiałami wykończeniowymi w przeważającej większości są wspomniane szkło i metal, ale również beton oraz cegła. Pokoje w stylu industrialnym wyposażone są w dużą liczbę lamp, najczęściej aluminiowych lub podobnych do klasycznych świetlówek.

Meble wykonane w całości z aluminium, bądź z aluminiowymi  wstawkami, stanowią niezastąpiony element takiego wystroju wnętrza. Często spotykanymi dodatkami są dekoracje
z poprzedniej epoki, odznaczające się jakąś oryginalną i interesującą historią, którą można zaintrygować rodzinę albo znajomym. Nadają one swoistego ducha mieszkaniu lub domowi.

Aluminium jako materiał w wystroju wnętrz może być czymś, co wniesie wartość dodaną
w wygląd otoczenia. Tego typu elementy zdecydowanie najlepiej komponują się ze skromniejszymi pomieszczeniami, dodają im jeszcze lekkości i świeżości. Szczególnie dobrze prezentują się w industrialnym designie, ale sprawdzają się również w przestrzeniach z umiarkowanym wystrojem, o prostej geometrii.

Define your space
from 1200 zł/m

Value your fence and make your space have a real ending.